Z roku na rok ujawnia się coraz więcej ekspertów, którzy nieustannie próbują nam wmówić, że kawa negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Czy tak faktycznie jest?

Niektórzy specjaliści doradzają znaczne ograniczenia lub całkowite odstawienie skarbu, którym jest kawa. Jednak my ciągle kawę pijemy i nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Na naszą korzyść wpływają statystyki, które wprost twierdzą, że kawa pozytywnie działa na nasze zdrowie, a nawet wydłuża życie! Wielu naukowców na potwierdzenie swoich tez ma dowody w postaci poważnych badań.

Kawa od zawsze traktowana jako używka, w tej chwili jest stawiana w jednym szeregu z lekami. Jedno z ostatnich badań wprost przemawia na korzyść picia kawy – oczywiście w odpowiednich ilościach. Hiszpańscy kardiolodzy przebadali 20 tys. osób, a wyniki ich testów zostały ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Z pewnością spodobają się każdemu miłośnikowi kawy. Mówią one, że picie 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 64%. W takim razie czy warto ograniczać jej picie? Trzeba tutaj zaznaczyć, że podczas badań kawa miała najlepszy wpływ na ludzi w wieku 45+.

Naukowcy z Harvardu przeprowadzili odrębne badania, ale ich wynik mimo sporej rozbieżności również nam się podoba. Twierdzą, że jeśli mamy pić kawę, to pijmy jej dużo. Spożywanie jej w ilościach 3-5 filiżanek dziennie o 15% zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu, a o 21% ryzyko śmierci z powodu zawału serca lub udaru mózgu. Picie trzech filiżanek espresso dziennie zmniejsza ryzyko raka prostaty nawet o połowę, a według British Medical Journal zapobiega zatykaniu się tętnic.

Wiele osób odradza picie kawy z powodu powstającego osadu na zębach. Ciekawostką jest, że brazylijscy naukowcy odkryli, że kawa rozkłada bakterie powodujące powstanie płytki nazębnej i zapobiega próchnicy. Właściwie w każdym aspekcie możemy znaleźć jakieś plusy picia kawy.

Jeżeli osobiście spotkamy osobę, która odradza nam jej spożywanie, to już teraz mamy niezłe argumenty, że jest to życiodajny napój. Do wszystkich badań jednak należy podchodzić nieco sceptycznie. Wiadomo, że każdy organizm inaczej reaguje na dużą ilość kawy, a naukowcy często lubią zmieniać swoje zdanie. Pewne jest to, że kawa sprawia przyjemność każdemu, kto po nią sięgnie. Dlatego powinniśmy pić jej tyle, aby codziennie chodzić uśmiechniętym.

Autorem tekstu jest Paweł Braniewski z Konesso.pl