Jest darmowa, pozwala na natychmiastowy kontakt, a do jej obsługi wystarczy komórka. Polscy programiści stworzyli Jobsquare – pierwszą mobilną aplikację, która pozwala pracodawcom na znalezienie pracownika tymczasowego od ręki.

Aplikacja Jobsquare ma jeden prosty cel – oszczędzić czas i pieniądze pracodawcy poszukującego pracowników tymczasowych do prostych prac. Przeznaczona jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorców i wypełnia lukę, którą pozostawiają klasyczne agencje pracy i serwisy ogłoszeniowe. Narzędzie to doskonale sprawdza się w branży handlowej, eventowej, produkcyjnej, a także restauracyjnej.

W mojej branży poszukujemy doraźnych pracowników do akcji marketingowych, którzy mogą nas wesprzeć w dystrybucji materiałów marketingowych, organizacji eventów itp. – tłumaczy Łukasz Kosmanposzukiwanie takich osób, to praca, która najczęściej angażuje dużo zasobów i jest czasochłonna, także dla osób zarządzających firmą.

Jobsquare, czyli Tinder do szukania pracy

Jobsquare pozwala uniknąć tych kłopotów. Umożliwia dowolne sprofilowanie kandydata, umożliwia natychmiastowy kontakt i daje szansę znaleźć pracownika od ręki. Zwłaszcza, że dostęp do aplikacji jest całkowicie za darmo. Pracodawca może skorzystać z wersji na komputer albo komórkę. Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które pozwoli pracodawcom w łatwy i szybki sposób znaleźć pracowników tam, gdzie są oni najłatwiej dostępni, czyli w sieci, ale tej mobilnej, używanej za pośrednictwem smartfonów – tłumaczy Marcin Fiedziukiewicz, jedna z osób stojących za Jobsquare – bo smartfon czy tablet są dziś najpopularniejszym urządzeniem do kontaktu z siecią. Poza tym sięgnęliśmy po mechanizm Tindera, do którego młodzi ludzie są przyzwyczajeni.

Jobsquare

Aplikacja wykorzystuje interfejs znany z aplikacji randkowej Tinder, popularny zwłaszcza wśród młodych użytkowników smartfonów. Obu zainteresowanym stronom daje możliwość natychmiastowego kontaktu za pomocą komunikatora albo klasycznego połączenia telefonicznego. Pracodawca od razu dostaje informację o potencjalnych pracownikach, zanim oni zgłoszą swoją chęć do pracy. Dzięki aplikacji znalezienie pracownika albo pracy na krótki czas nie wymaga specjalnych nakładów czasu, bo cała rekrutacja odbywa się za pośrednictwem smartfonu. Bez wertowania CV, przeglądania i zamieszczania setek ogłoszeń. Liczymy, że Jobsquare stanie się na rynku pracy, tym czym stał się Uber na rynku przewozów – mówi Marcin Fiedziukiewicz  – bo filozofia obu aplikacji jest bardzo podobna.

Przede wszystkim prostota

Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta – osoba szukająca pracy wpisuje podstawowe informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, ale przede wszystkim umieszcza w aplikacji swoje preferencje dotyczące rodzaju pracy, miejsca jej wykonywania oraz oczekiwanej stawki godzinowej. Automatycznie otrzymuje listę ofert spełniających kryteria. Za pomocą kciuka może dokonać błyskawicznej selekcji pożądanych ofert. Po drugiej stronie pracodawca również wypełnia zestaw informacji dotyczących oczekiwań, tego kogo poszukuje, na jakie stanowisko, oraz jakie warunki oferuje przyszłym pracownikom. Zaraz po zatwierdzeniu formularza pracodawca również dostaje listę osób spełniających jego wymagania. Za pomocą kilku ruchów palca wybiera osoby, które pasują do jego oczekiwań. W momencie, kiedy zarówno pracodawca i pracownik wyrażą chęć współpracy, to obydwaj otrzymują od Jobsquare możliwość skomunikowania się. Aplikacja pozwala zaoszczędzić sporo czasu – ocenia Łukasz Kosman – pomoże znaleźć studentów do roznoszenia ulotek i wsparcia przy okazji eventów. Są to szybkie, najczęściej krótkie zlecenia, których częstotliwość jest rozłożona w czasie. Typowe dorywcze zajęcie

Jobsquare

Jak pokazują statystyki zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych jest ogromne i rok do roku odznacza się dwucyfrowym przyrostem. Jeszcze dwa lata temu z pracy tymczasowej korzystało nad Wisłą oficjalnie 0,5 mln ludzi. Połowa z nich nie ukończyła 26 roku życia. Rok później czasowników było już 600 tys., i jak wskazują eksperci trend wzrostowy utrzyma się w tym roku. Jobsquare pozwala korzystać tak pracownikom jak i pracodawcom z tej formy zatrudnienia w zasadzie od ręki i bez kosztów. Tym bardziej, że w Polsce działa zaledwie 5 tys. agencji pracy, a komórkę ma każdy pracodawca i student – szacuje Fiedziukiewicz – chcemy, żeby Jobsquare stał się kieszonkową agencją pracy w telefonie.

Jak podają twórcy do aplikacji zarejestrowało się przeszło 2000 pracodawców i ta liczba stale rośnie. Jobsquare obecnie dostępny jest w Polsce na telefonach z systemem Android, ale jeszcze w tym roku zapowiadana jest jego premiera w USA i Chinach.