Najlepszy barista Iranu nie otrzymał wizy koniecznej do wzięcia udziału w Mistrzostwach Świata Baristów
Relacje Iranu ze Stanami Zjednoczonymi nie są może tak złe, jak jeszcze kilka lat temu, ale nadal są dalekie od normalności. Najnowszym tego przykładem są kłopoty, jakich doświadcza Mehran Mohammad Nezhad, czyli Mistrz Baristów Iranu. Zdobycie tytułu najlepszego baristy Iranu dawało Mehranowi prawo do wzięcia udziału w Mistrzostwach Świata Baristów, które odbędą się w Seattle w kwietniu br. Na przeszkodzie stoi jednak inne prawo (na razie silniejsze), czyli amerykańska polityka wizowa. Mehran Mohammad Nezhad otrzymał decyzję odmowną na swój wniosek o przyznanie mu wizy, tym samym nie może więc wziąć udziału w Mistrzostwach.
 
Światowa społeczność miłośników kawy jest oburzona tą decyzją. I słusznie, trudno bowiem znaleźć dla niej usprawiedliwienie. Co ciekawe, co roku tysiące Irańczyków dostają amerykańską wizę, decyzja amerykańskiej ambasady w Turcji (Stany Zjednoczone nie mają przedstawicielstwa w Iranie) jest więc kuriozalna i spotkała się ze sprzeciwem.
 
Osoby, które uważają, że Stany Zjednoczone powinny przyjąć na swojej ziemi Mistrza Baristów Iranu mogą wysłać w tej sprawie petycję do amerykańskich władz. Petycję znaleźć można tutaj: http://bit.ly/PetycjaBarista