Na tegorocznym Salone del Gusto w Turynie Lavazza zaprezentowała swój kalendarz na 2017 rok, zatytułowany „Jesteśmy tym, czym żyjemy”.

Kalendarz, przygotowany we współpracy ze Slow Food, ma na celu uhonorowanie azjatyckich „Obrońców Ziemi” oraz terenów na których żyją i których bronią. Na zdjęciach Denisa Rouvre’a rysy ludzkich twarzy nakładają się na krajobraz, dając niewiarygodny, magiczny efekt.

Kalendarz Lavazzy na 2017 r. prezentuje zdjęcia z Azji Południowo-Wschodniej (m.in. Indii, Laosu, Wietnamu, Sri Lanki i Indonezji) i stanowi trzecią część projektu fotograficznego „Obrońcy Ziemi”. W najnowszej edycji francuski fotograf Denis Rouvre eksploruje twarze azjatyckich „Obrońców Ziemi”, analizując głębię środowiska, w którym żyją i którego codziennie bronią. Ich poświęcenie i oddanie umożliwia poprawę warunków życia lokalnych społeczności oraz walkę z nowymi zagrożeniami związanymi ze zmianą klimatu.

Kalendarz Lavazza „Jesteśmy tym, czym żyjemy” zawiera 12 stron stanowiących artystyczne połączenie zdjęć kobiet i mężczyzn z fotografiami miejsc w których żyją. Zdjęcia Rouvre’a wyglądają tak, jakby te dwie połowy – człowiek i środowisko – były na siebie nałożone i wzajemnie się kształtowały. Każdy portret jest jednocześnie krajobrazem i każdy krajobraz na koniec okazuje się być portretem. Magiczne wody jeziora Tanjung w Indonezji wydają się odbijać w wargach człowieka pracującego przy uprawie kawy. W Sri Lance cenna palma kitul zlewa się z rysami twarzy zbieracza melasy. W Indiach zaś tysiące pszczół z miejscowości Kotagiri wydają się wtapiać w zmarszczki starego poszukiwacza leśnego miodu wielokwiatowego. Ta magia „geografii twarzy” odgrywa kluczową rolę w kalendarzu Lavazzy na rok 2017, zatytułowanym „Jesteśmy tym, czym żyjemy”.

http://www.bogactwokaw.pl/

Autor kalendarza Lavazzy na 2017 r., francuski fotograf Denis Rouvre, zdobywca wielu międzynarodowych nagród (w tym World Press Photo w latach 2010, 2012 i 2013), szerzej znany dzięki swojej pracy wśród ludzi, którzy przeżyli tsunami w Japonii, tak mówi o swojej wizji kalendarza: „Podczas podróży do Azji Południowo-Wschodniej czułem wyraźnie, że tamtejsze środowisko bezpośrednio kształtuje życie ludzi, którzy tam pracują i codziennie chronią swoją ziemię. Środowisko kształtuje zarówno ich charakter, jak i rysy ich twarzy. W Kalendarzu Lavazzy na 2017 r. eksploruję właśnie tę symbiozę pomiędzy ludźmi a przyrodą, od strony formalnej jako zestawienie dwóch obrazów: z jednej strony portretu osoby, bez jakichkolwiek upiększeń, a z drugiej – środowiska, w którym ta osoba żyje i pracuje. Jestem dumny, że otrzymałem możliwość opowiedzenia historii ich życia i zaświadczenia, poprzez technikę geografii twarzy, że przyszłość planety zależy od pracy ludzi uprawiających ziemię i od naszego szacunku dla nich”.

„Istotą Kalendarza Lavazzy na 2017 r. jest fizyczna więź – symbioza między ludźmi a ich środowiskiem. Ludzie nie mogą żyć bez przyrody i odwrotnie” – mówi Francesca Lavazza, członek zarządu firmy Lavazza. „Ludzie i środowisko są powiązani ze sobą tak głęboko, że dzielą się zadowoleniem, cierpieniem, kaprysami pogody, trudnościami. Trzecia część projektu Obrońcy Ziemi, która powstała we współpracy ze Slow Food i fotografem Denisem Rouvre’m, ukazuje Azję. Pokazana jest cała bujność tamtejszej przyrody i bardzo wyraźne, wzajemne związki łączące rolników i hodowców z otaczającym ich środowiskiem – związki polegające na wzajemnej obronie i ochronie. Jest to wspaniała lekcja dla nas wszystkich, ale przede wszystkim wezwanie do respektowania ziemi, na której żyjemy, do troszczenia się o nią, życia nią i uczenia się miłości do niej”.

Kalendarz Lavazza

Kalendarz Lavazza „Jesteśmy tym, czym żyjemy” przygotowany pod kierownictwem kreatywnym agencji Armando Testa, został zaprezentowany podczas Terra Madre Salone del Gusto 2016 (Turyn, 22-26 września). W tym roku przypada jedenasta rocznica istnienia tych, odbywających się dwa razy w roku, międzynarodowych targów wina i żywności, a także dwudziesta rocznica współpracy firmy Lavazza ze Slow Food. Kalendarz sprzedawany jest w limitowanej edycji wspierającej Terra Madre.

Partnerem serwisu Rynek Kawy jest sklep www.bogactwokaw.pl

Recenzje kaw, które otrzymaliśmy od www.bogactwokaw.pl znajdziecie tutaj:

Jemen Mocha Matari

India Mysore

Indonesia Mandheling i Sulawesi

Australia Skybury Fancy

bogactwokaw.pl