Studenci z Politechniki Gdańskiej stworzyli polską drukarkę rysującą wzory na mleku

Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat czytaliście o drukarkach, zapewne były to informacje związane z drukarkami 3D. Okazuje się jednak, że również w dziedzinie standardowych drukarek można zaistnieć z czymś ciekawym – a przy okazji z czymś, co zainteresuje miłośników kawy. Niedawno trójka studentów z Politechniki Gdańskiej (wydział ETI): Tymoteusz Cejrowski, Łukasz Bieliński oraz Patryk Cyrzan, stworzyła drukarkę o nazwie MaKawa, która nanosi obrazy na mleczną piankę w kawie (lub piwną pianę w piwie).

MaKawa, jest na razie na etapie prototypowania i testowania różnych rozwiązań. Cały projekt składa się z urządzenia drukującego i aplikacji mobilnej umożliwiającej przeniesienie wzorów użytkownika na piankę. Drukarka wygląda tak:

MaKawa drukarka latte art

Chociaż urządzenie wygląda trochę jak ekspres, kawy jednak nie przygotuje. Do MaKawy trzeba wstawić filiżankę z kawą, a następnie przy pomocy aplikacji na telefonie możemy wgrać gotowy wzór bądź narysować bądź napisać coś własnego. A obraz stworzony przy użyciu MaKawa może wyglądać tak:

 MaKawa drukarka latte art

Podstawowym założeniem przy budowie drukarki MaKawa było uzyskanie zadowalającej dokładności druku przy jak najmniejszych kosztach. Wynikiem tego założenia było wykorzystanie rzeczy tanich lub tych, które były aktualnie pod ręką. Twórcy MaKawa chcieli także osiągnąć wygodę użytkowania i minimalny wpływ na walory smakowe i estetyczne napoju oraz możliwość rysowania dowolnych wzorów „z ręki” i możliwość przekładania zdjęć i bitmap na piankę, duża

Oczywiście pojawia się pytanie, jaka substancja używana jest do stworzenia nadruku. Z oczywistych, zdrowotnych względów nie może to być zwykły tusz do drukarek. Okazuje się jednak, że istnieje coś takiego jak tusze jadalne – przeznaczone do spożycia.

MaKawa zdobyła pierwsze miejsce w kategorii freestyle podczas tegorocznego konkurs robotów w łódzkiej Manufakturze. Prace nad drukarką ciągle trwają, jej twórcy zapowiadają dołożenie jeszcze kilka nowych funkcjonalności. Postępy prac nad kolejnymi wersjami można śledzić na Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/wzornakawie/timeline

Czy MaKawa będzie kiedyś powszechnie używana w kawiarniach? Raczej nie, ale na pewno jest to świetna opcja na przykład na targi czy na firmowe imprezy. Twórcom „drukarki latte art” życzymy dalszych sukcesów, uporu oraz podboju rynku!