Za miesiąc odbędzie się najważniejsza w naszym kraju impreza dla mistrzów rysowania na kawie

Mistrzostwa Polski Latte Art 2016 to wydarzenie, w którym udział biorą bariści specjalizujący się w latte art – czyli sztuce tworzenia obrazów na kawie (a właściwie na mlecznej pianie pokrywającej kawę). Ta niezwykła umiejętność jeszcze niedawno była zupełnie nieznana w naszym kraju, a nawet teraz najczęściej ogranicza się do czysto odtwórczego narysowania prostych, powtarzalnych wzorów, takich jak serca czy liście. Tymczasem prawdziwy wirtuoz, który swoje umiejętności doskonali latami, potrafi z latte art ‚wyczarować’ znacznie więcej.

Takie właśnie osoby, prezentujące ponadprzeciętne umiejętności, zmierzą się podczas Mistrzostw Polski Latte Art 2016, czyli najważniejszego w naszym kraju wydarzenia dla mistrzów latte art. Mistrzostwa Polski Latte Art 2016 są organizowane pod auspicjami SCAE, czyli Speciality Coffee Association of Europe, branżowej organizacji promującej kawę najwyższej jakości. Impreza odbędzie się w dn. 6-7.02.2016 w Rumi. Szesnastu zawodników spotka się w Akademii Kawy i Herbaty J. J. Darboven, która mieści się w nowej, imponującej siedzibie firmy J. J. Darboven (na zdjęciu poniżej).

Akademia Kawy i Herbaty J. J. Darboven

Zwycięzca MPLA 2016 będzie reprezentować nasz kraj podczas World Latte Art Championship, które odbędą się w marcu w Szanghaju (Chiny). Dzięki wsparciu sponsora, Akademii Kawy i Herbaty J. J. Darboven, do Chin wybierze się nie tylko polski mistrz, ale także jego trener. World Latte Art Championship to jedna z imprez mistrzowskich, wchodzących w skład World Coffee Events.

Podczas Mistrzostw oceniany jest nie tylko sam wzór, ale i jego powtarzalność oraz warsztat pracy

– wyjaśnia Marcin Michalik, organizator zawodów Mistrzostwa Polski Latte Art, Mistrz Polski Latte Art 2010 i Wicemistrz Polski Latte Art 2008.

Osoba, która zwycięży w tak trudnej rywalizacji, naprawdę ma się czym pochwalić. Wierzymy, że udowodni to podczas zawodów w Szanghaju.

Czy nasz mistrz ma szansę na zawodach w Szanghaju? Na pewno zmierzy się z niesamowicie zdolnymi zawodnikami. Wielu z nich, a nawet zaskakująco wielu z nich, pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu, co doskonale ilustruje zdjęcie finałowej szóstki z zawodów z 2015 r.

World Latte Art Championship

Jak jednak pokazują doświadczenia poprzednich edycji Mistrzostw Polski Latte Art, poziom zawodów jest bardzo wysoki, a polscy bariści mają coraz lepsze umiejętności, doceniane na arenie międzynarodowej. Dowodem na to jest zwycięstwo, które Agnieszka Rojewska, czyli Mistrzyni Polski Baristów 2015, odniosła na międzynarodowych zawodach Milano Latte Art Challenge 2015 oraz sukcesy Leszka Jędrasika, Mistrza Polski Latte Art 2011, 2012 i 2013, który dwukrotnie był finalistą Mistrzostw Świata Latte Art w latach 2012 i 2013.

Jak podkreśla wielu uczestników poprzednich edycji Mistrzostw Polski Latte Art, impreza ta to fantastyczne doświadczenie, okazja do nauki i do świetnej zabawy. Oprócz samych zawodów podczas MPLA 2016 będzie mnóstwo innych atrakcji: warsztaty, pokazy oraz spotkania z Mistrzami Polski Latte Art.

Zapisy na Mistrzostwa Polski Latte Art

Osoby, które są zainteresowane wzięciem udziału w MPLA 2016, powinny wysłać zgłoszenie na adres zawody@coloursofcoffee.pl
Zgłoszenie musi zawierać następujące informacje:
– imię i nazwisko,
– kontaktowy adres e-mail,
– numer telefonu,
– zdjęcie zawodnika,
– informację o byciu członkiem SCAE,
– kilka słów na temat doświadczenia związanego z kawą
– nazwę kawiarni, w której zawodnik pracuje (o ile w jakiejś pracuje).

Wpisowe dla zawodników wynosi 123 zł. Więcej informacji nt. wydarzenia można znaleźć na jego stronie na Facebooku: MPLA2016_Facebook. Można też użyć hashtaga, jakim posługują się organizatorzy wydarzenia: #MPLA2016.