Portal Alleceny.pl sprawdził preferencje konsumenckie Polaków dotyczące kawy

Materiał prasowy portalu Alleceny.pl 

Rozpuszczalna, z ekspresu lub świeżo mielona – wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Codzienny rytuał w pracy rozpoczyna się właśnie od espresso, kawy czarnej lub z mlekiem latte, bądź cappuccino. Nie może zabraknąć jej podczas spotkań ze znajomymi, w końcu najczęściej umawiając się na spotkanie pada pytanie: „kiedy idziemy na kawę”. Jaką kawę lubimy najbardziej i kto najczęściej sięga po ten kofeinowy przysmak?

Poza kofeiną, która stawia nas o poranku na nogi, kawa ma również wiele składników odżywczych. Pojedyncza filiżanka kawy zawiera 11% dziennej zalecanej ilości witaminy B2, 6% kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5, 3% potasu i manganu, oraz 2% niacyny i magnezu. Ponadto picie kawy przyspiesza metabolizm.

Polacy coraz bardziej doceniają smak kawy. Istotne staje się, czy jest to zwykła kawa rozpuszczalna czy aromatyczna świeżo palona i mielona. Znaczenie zaczyna mieć jej pochodzenie i sposób przygotowania.

Zdecydowanie częściej ofert kawy w sklepach szukają kobiety, panowie rzadziej wyszukują oferty tego produktu. Podział preferencji dotyczących zainteresowania zakupem kawy prezentuje wykres poniżej:

Alleceny.pl

Co równie istotne wpływ na zamiłowanie do kawy ma również wiek. Zdecydowanie najwięcej kawoszy znajdziemy w grupie wiekowej 25-34 lata. Dużą popularnością cieszy się kawa rozpuszczalna. Warto również podkreślić, że powyżej 25 roku życia zaczynamy doceniać walory świeżej, aromatycznej kawy mielonej lub ziarnistej i równie często jak kawy rozpuszczalnej szukamy ofert kaw z wyższej półki. Co jednak ciekawe po 34. roku życia zainteresowanie zakupem kawy zdecydowanie spada.

W grupie wiekowej 18-24 lata zdecydowanie najpopularniejsza jest tańsza wersja kawy – rozpuszczalna. W tym przypadku z pewnością przodują studenci, którzy wykorzystują pobudzającą moc kawy. Nie da się ukryć, że jest to aspekt bardzo ważny przy nauce i przygotowywaniu projektów na uczelnię. Popularność ofert różnorodnych rodzajów kaw przedstawiają poniższe wykresy:

Alleceny.pl

Jak rozkładają się preferencje zakupowe dotyczące kawy ze względu na miejsce zamieszkania? Najwięcej miłośników kawy mieszka w Warszawie. To właśnie mieszkańcy stolicy najczęściej szukają ofert. Dużo mniejsze zainteresowanie ofertą zakupową tego produktu okazują kolejno mieszkańcy Krakowa, Wrocławia i Poznania. Wśród największych polskich miast najrzadziej ofert takich szukają mieszkańcy Katowic, szczecinianie i lublinianie. Zestawienie to zaprezentowane zostało na poniższym wykresie:

Alleceny.pl

A jaka kawa uważana jest za najlepszą na świecie? Miłośnicy i koneserzy kawy zachwycają się kawą Kopi Luwak, czyli ka, której ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Ziarna są częściowo nadtrawiane w żołądku, dzięki czemu tracą gorzki smak, a zyskują zdecydowanie lepszy aromat. Po umyciu ziarna, podobnie jak przypadku innych gatunków kaw, są prażone i mielone. Niektóre sklepy na portalu Alleceny.pl mają Kopi Luwak w swojej ofercie.  Przyjemność ta ma jednak niemałą cenę. Najlepsza i jednocześnie najdroższa kawa na świecie oferowana jest za około 200 zł za 100 gram.

Smakoszy kawy w naszym kraju nie brakuje. Jednak kultura picia kawy dopiero dociera do naszego kraju. Wielu z nas wciąż jednak za główną cechę kawy uznaje fakt, że pobudza nas do działania, szczególnie o poranku. Kwestie smakowe w tym przypadku odgrywają mniejszą rolę. Co jednak istotne cały czas uczymy się odkrywać wyjątkowe walory tego napoju i wydobywać niezwykły aromat płynący ze świeżych ziaren kawy.

 Partnerem serwisu Rynek Kawy jest sklep www.bogactwokaw.pl

Recenzje kaw, które otrzymaliśmy od www.bogactwokaw.pl znajdziecie tutaj:

Jemen Mocha Matari

India Mysore

Indonesia Mandheling i Sulawesi

Australia Skybury Fancy

bogactwokaw.pl