Jesteście ciekawi, kto prowadzi dla nas testy kaw?

Przedstawiamy pierwszego z zaprzyjaźnionych testerów, którzy dla serwisu Rynek Kawy testują kawy i sprzęt służący do przygotowywania kawy. Panie i Panowie, oto Dominik Urbański!


Barista, kulturoznawca, kawowy bloger. Od kilku lat pracuje z ekspresem ciśnieniowym, zdobywając doświadczenie zarówno w kawiarniach sieciowych, jak i niezależnych. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla baristów i pasjonatów czarnych naparów. Od ponad roku jest członkiem SCAE (Speciality Coffee Asociation of Europe), a we wrześniu 2015 r. uczestniczył w szkoleniu sędziów Polskich Mistrzostw Barista na lata 2015-2017. Pije kawy z różnych zakątków świata, poszukuje nowych smaków i ceni sobie ziarna kaw speciality. W ramach swojego bloga www.kawaswietego.blogspot.com pisze o kawie w swoim rodzinnym mieście – Ciechanowie.


Jak testuję kawy?

W testach skupiam się na domowym aspekcie parzenia kawy ziarnistej. Kawy testowane są poprzez zaparzenie poprzez 4 różne metody: drip, aeropress, moka pot (kawiarka) i domowy ekspres ciśnieniowy. Do każdej z metod używana jest woda źródlana o niskim poziomie zmineralizowania.


Drip

Parzenie kawy w dripperze polega na “przelaniu” zmielonej kawy, umieszczonej w papierowym filtrze, wodą o temperaturze 88-92 stopni Celsjusza. Optymalne zaparzenie następuje po około 2:30 min. W tej metodzie używana jest kawa o średniej grubości mielenia, a stosunek jej wagi do ilości wykorzystywanej do zaparzenia wody wynosi 6 g/100 ml. Do testów zaparzane jest 18 g świeżo zmielonej kawy i 300 ml wody o temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza. Kawy “z dripa” są podstawą w ocenie smaku i aromatu zaparzonych przed chwilą ziaren. Ta metoda jest wyjściową do oceny jakości kaw.


Aeropress

Urządzenie skonstruowane przez Alana Adlera jest nie lada gratką dla miłośników kawy. W skrócie: świeżo mielona kawa (gramatura 7 g/100 ml, grubość zmielenia drobniejsza niż w dripie), woda o temperaturze ok. 92 stopni Celsjusza, papierowy filtr i wyciskanie. Taka receptura jest wykorzystywana w teście. Parzenie kawy w Aeropressie podnosi jej kwasowość (poprzez wytworzenie ciśnienia), a napar jest lekko mętny, ze względu na przedostawanie się drobinek kawy przez szczeliny w sitku. Sprzęt ten idealnie sprawdza się w podróży (o ile mamy wodę, młynek i… kawę 🙂 ).


Moka pot/kawiarka

Kawa przygotowana w mokce to czarny, intensywny i aromatyczny napar. Dzieje się tak, ponieważ woda znajdująca się w dolnym zbiorniku kawiarki podczas podgrzewania wytwarza ciśnienie, które zaczyna przepychać wodę przez zbiornik ze zmieloną kawą (zaparzając ją) i komin, którego wylot znajduje się w górnym zbiorniku. Brzmi skomplikowanie? Czysta fizyka :). Do testów używamy kawiarki Bialetti, 200 ml wody wykorzystujemy do zaparzenia 16 g kawy, o grubości mielenia drobniejszej niż w dripie, ale grubszej niż do espresso.


Domowy ekspres ciśnieniowy

Do przygotowania kawy w ekspresie ciśnieniowym wykorzystany został jeden z popularnych modeli kuchennych ekspresów, o ciśnieniu 18 barów. W tej metodzie wykorzystywane jest także 150 ml spienionego mleka 3,2%. Wykorzystujemy 12 g kawy, z których otrzymujemy 36 g naparu parzonego bezpośrednio do mleka, tworząc cappuccino. Oceniany jest balans pomiędzy kawą a mlekiem i wynik połączenia, czyli otrzymany smak.


Dominik wykonał dla serwisu Rynek Kawy następujące testy:

Test kaw: Finest Coffee

Test kaw: Australia Skybury Fancy