Komisja ds. ochrony konsumentów w amerykańskim Senacie przesłuchiwała znanego telewizyjnego showmana w sprawie jego poparcia dla zielonej kawy
Dr Mehmet Oz jest znanym amerykańskim gospodarzem talk-show i autorytetem dla wielu osób w dziedzinie zdrowego stylu życia. Faktem jest, że jest do tej roli solidnie przygotowany – absolwent Harvardu, profesor chirurgii serca, kardiolog i torakochirurg. Przedmiotem zainteresowania senatorów zasiadających w komisji ds. ochrony konsumentów było jego poparcie okazywane zielonej kawie, a dokładnie – fantastycznym efektom, jakie rzekomo kawa ta ma przynosić osobom starającym się o zrzucenie wagi. Dr Oz, który nazwał zieloną kawę „cudownym środkiem na utratę wagi”, zaprzeczył jednak zarzutom o odpłatne propagowanie zielonej kawy czy przyjmowanie pieniędzy od jej producentów. Jak podkreślił, nie jest związany z żadną konkretną firmą oferującą zieloną kawę i sam ma etyczne wątpliwości dotyczące wspierania produktów medycznych przez lekarzy.
Zielona kawa (ekstrakt z zielonej kawy) wzbudza kontrowersje na całym świecie, w tym także w naszym kraju. Jej entuzjaści reklamują ją jako panaceum na liczne schorzenia, ale głównie jako fantastyczny środek odchudzający. Zielona kawa sprzedawana jest jako suplement diety, a nie jako lek, co oznacza, że jest traktowana jako zwykły środek spożywczy, a jej produkcja czy obrót nie podlega nadzorowi farmaceutycznemu.