Rozpoczęła się kampania „Wpłyń na Wolną Wodę!”, która ma przekonać do picia ‘kranówki’ w kawiarniach
Kampanię „Wpłyń na Wolną Wodę!” prowadzi Fundacja Sendzimira. Celem kampanii jest popularyzacja serwowania wody z kranu oraz zwiększenie wiedzy na temat jej jakości. Przesłanie ma trafić m.in. do prowadzących restaurację, kawiarnie i bary i przekonać ich do serwowania wody z kranu: w trakcie badania poprzedzającego kampanię ujawnionych zostało wiele obaw i barier upowszechnionych wśród restauratorów.
Efektem działań będzie zbudowanie sieci lokali podających wodę z kranu w trzech miastach objętych kampanią (Warszawa, Łódź, Kraków). W każdym z miejsc znajdzie się oznaczenie informujące o serwowaniu ‘kranówki’, broszura edukacyjna dotycząca jakości wody wodociągowej oraz karafki do jej podawania. „Jeśli prowadzisz restaurację lub inny lokal gastronomiczny i inaczej niż większość nie boisz się kranówki, już dziś skontaktuj się z nami” – namawia koordynujący kampanię Karol Grabias z Fundacji Sendzimira.
Od piątku 24 lipca na stronie Fundacji Sendzimira dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna do zaznaczania na mapie lokali serwujących wodę z kranu. Punkty przyjazne kranówce można oznaczać także bezpośrednio poprzez stronę internetową projektu. Każdy, kto włączy się akcji może wygrać ekologiczną, wielorazową butelkę na wodę. Jednocześnie w trzech polskich miastach: Krakowie, Łodzi i Warszawie rozpoczyna się gra miejska. Jej uczestnicy m.in. za pomocą aplikacji mobilnej https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.sendzimir.woda mogą zaznaczać na interaktywnej mapie miejsca, które serwują wodę z kranu. Przez pierwszy tydzień grze miejskiej towarzyszyć będzie kampania w komunikacji.
Kampanię poprzedziło badanie stosunku restauracji i kawiarni w polskich miastach do podawania wody z kranu. Wyniki badania zostaną zaprezentowane na spotkaniach, do udziału w których serdecznie zapraszamy:
– 29.07, 10:00 – Łódź, restauracja Szwalnia Smaków przy ul. Piotrkowskiej 217;
– 30.07, 10:00 – Kraków, kawiarnia Tektura przy ul. Krupniczej 7.
 
Wszystkie osoby zainteresowane tematyką racjonalnego i zrównoważonego podejścia do opakowań do wody i napojów – zarówno profesjonaliści z branży hotelarskiej, gastronomicznej czy rozlewniczej jak i świadomi konsumenci, mogą pogłębić swoją wiedzę uczestnicząc w bezpłatnym szkoleniu  z serii Akademia Wyzwań Zrównoważonego Rozwoju. Rekrutacja na szkolenie odbywa się przez stronę: http://www.sendzimir.org.pl/kursWZR