Etno Cafe i Organique promują samodzielne przyrządzanie peelingów na bazie fusów kawowych, olejków i glinki

Recykling odpadów kawowych

Na początku września do sprzedaży trafiły zestawy kawy Etno Cafe i Organique, pozwalające samodzielnie tworzyć peelingi na bazie fusów kawowych. Bieżący rok to dla Etno Cafe czas tworzenia ekosystemu kawowego opartego o koncepcję obiegu zamkniętego. Pierwszym etapem było wprowadzenie do kawiarni ekologicznego papieru, biodegradowalnych opakowań na wynos i zniżek dla wszystkich, którzy zamówią kawę we własnym kubku oraz wycofanie plastikowych słomek i zastąpienie ich biodegradowalnymi zamiennikami.

Tworzenie ekosystemu kawowego to także domykanie obiegu produkcji i sprzedaży kawy. Etno Cafe już teraz importuje zielone ziarno, następnie wypala je we własnej palarni. Część pakuje i sprzedaje, a część wykorzystuje do produkcji Cold Brew Coffee i parzenia kawy w kawiarniach. Do pełni szczęścia, czyli przejęcia odpowiedzialności za całość procesów, brakowało dotąd zadbania o odpady.

Firma od dwóch lat prowadziła prace badawcze nad rozwiązaniami, które pozwolą wykorzystywać fusy pozostałe po zaparzeniu kawy do tworzenia kosmetyków. Na realizację tego pomysłu zdecydowała się wspólnie z Organique, podobnie jak Etno Cafe producentem wywodzącym się z Wrocławia.

Łuska srebrzysta w mydle

Pierwszym zaprezentowanym przez obydwie firmy produktem jest glicerynowe mydło z dodatkiem łuski srebrzystej ziarna kawowego. W czasie wypału kawy łuska srebrzysta samoistnie oddziela się od ziarna kawy, trafiając do specjalnego pojemnika. Zazwyczaj traktowana jest jako odpad, ale okazało się, że potrafi nadać mydłu piękny aromat i funkcje wygładzające. Bazą mydła jest gliceryna roślinna, która uszczelnia barierę hydrolipidową skóry, chroniąc ją w naturalny sposób przed utratą wody. Substancją spieniającą jest pochodna oleju kokosowego. Mydło nie zawiera parabenów, pegów, chemicznych spieniaczy i silikonu.

Od dwudziestu lat sposób wytwarzania naszych mydeł jest wciąż taki sam sam – podkreśla Anna Gocałek, dyrektor handlowy Organique. – Mydła wylewamy ręcznie w naszej manufakturze. Tak samo powstaje to, które przygotowaliśmy wspólnie z Etno Cafe. Jego sprzedaż powinna rozpocząć się tej jesieni.

Kompleksowe podejście do zero wasteJuż teraz w sprzedaży znalazł się zestaw do samodzielnego przygotowania peelingu kawowego do ust i stóp oraz pasty peelingującej do skóry głowy. W skład zestawu wchodzi kawa Etno Cafe, glinka Ghassoul i olejek eteryczny. Dzięki szczegółowej instrukcji każdy może przyrządzić peelingi sam w domowych warunkach.

To zestaw, który wpisuje się w trend DIY – powiedziała Karolina Kuganda, dyrektor marketingu Etno Cafe. – Chcemy edukować konsumentów, pokazując, jak łatwo można wykorzystać kawowe odpady do samodzielnego stworzenia fantastycznych peelingów. Mówimy: zrób kawę tak, jak lubisz, dodaj kosmetyki tak jak lubisz i wykorzystaj je tak, jak lubisz.

Uwagę zwraca też samo opakowanie powstałe w duchu zero waste. Kartonowe pudełko jest pozbawione logotypów. Te ostatnie pojawiają się tylko na specjalnej naklejce, którą można z łatwością odkleić i wykorzystać ponownie, np. jako opakowanie prezentu. Wypełnienie wykonane jest z sizzlepacku, czyli barwionego papieru pozyskanego z makulatury.

Warto pamiętać, że w przygotowaniu i mieszaniu glinek z innymi składnikami, nie używa się metalowych narzędzi, by glinki nie traciły swoich właściwości. Najlepiej wykorzystać w tym celu ceramikę i drewniane szpatułki.